1 травня 1932 року за рішенням Уряду Української РСР в місті Харків - столиці України на той час - було засновано Харківський інженерний гідрометеорологічний інститут. На початку Великої Вітчизняної війни інститут було евакуйовано до м.Ашхабад, де він продовжував роботу до серпня 1944 року. За рішенням СНК СРСР від 4 липня 1944 року Харківський інженерний гідрометеорологічний інститут було перебазовано з Ашхабаду до Одеси та переіменовано в Одеський гідрометеорологічний інститут (ОГМІ).
У наш час ОГМІ є ведучим вузом в системі вищої гідрометеорологічної освіти України, базовим вузом Міністерства екології та природних ресурсів України. В інституті ведеться підготовка спеціалістів з вищою освітою за напрямком підготовки : "Гідрометеорологія", "Військова гідрометеорологія", "Екологія", "Менеджмент", "Комп`ютерні науки".
На базі Одеського гідрометеорологічного інституту засновані учбові комплекси: "Український центр гідрометеорологічної освіти" та Учбово-науковий центр "Екологія", в які разом з ОГМІ входять Харківський та Херсонський гідрометеорологічні технікуми, Київський геологорозвідувальний технікум, Державний інститут підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів Міністерства екології та природних ресурсів України, Одеська філія Інституту біології південних морів Академії наук України. ОГМІ, як ведучий вуз, на базі якого працює науково-методична комісія з гідрометеорології Міністерства освіти і науки України, здійснює науково-методичне керівництво розробкою учбових планів, учбових програм, підручників та учбово-методичних посібників за спеціальностями гідрометеорологічного напрямку підготовки.
За 67 років свого існування інститут випустив понад 15 тисяч дипломованих спеціалістів-гідрометеорологів та екологів. Серед його випускників чимало великих вчених, дослідників навколишнього середовища, керівників гідрометеорологічних підрозділів України та держав СНД, різних держав світу.
З 1993 року інститут перейшов на сучасну, прийняту в світовій практиці, трьохступінчату систему підготовки спеціалістів (бакалаври, дипломовані спеціалісти, магістри). В наш час на чотирьох спеціальних факультетах інституту - метеорологічному, гідрологічному, екологічному, комп`ютерних наук та менеджменту, заочному факультеті та факультеті підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів понад 2500 студентів та курсантів проходять підготовку за очною та заочною формами навчання за спеціальностями інженерного та магістерського рівня підготовки. Підготовка молодших спеціалістів за напрямком підготовки "Гідрометеорологія" здійснюється в структурному підрозділі ОГМІ - Херсонському гідрометеорологічному технікумі.
З 1993 року на базі кафедри військової підготовки Одеського гідрометеорологічого інституту розпочата підготовка кадрових офіцерів-гідрометеорологів для Міністерства оборони України, а також здійснюється підготовка офіцерів запасу з числа студентів, які навчаються на цивільних спеціальностях за денною формою усіх напрямків підготовки: "Гідрометеорологія", "Екологія", "Менеджмент", "Комп`ютерні науки".
В наш час в ОГМІ навчаються іноземні студенти, аспіранти та докторанти з понад 35 країн світу. Інститут активно співпрацює зі спеціалізованим агенством ООН - Всесвітньою метеорологічною організацією в межах програми добровільної співдії ВМО (ПДС ВМО).
В інституті діє факультет підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів для спеціалістів, які зв`язані з гідрометеорологією, екологічною безпекою та охороною навколишнього природного середовища, а також в галузі комп`ютерних наук.
Для учнів випускних 11-х (12-х) класів середніх шкіл, ліцеїв та гімназій, випускників середніх спеціальних учбових закладів, а також вищих учбових закладів І-ІІ рівня акредитації (технікум, коледж) створено факультет довузівської підготовки.
Одеський гідрометеорологічний інститут має одну з найкращих в регіоні матеріально-технічну базу, могутній кадровий потенціал. Зараз на 17 кафедрах інституту успішно ведуть педагогічну та наукову роботу 189 викладачів, більше 2/3 з них мають вчену ступінь доктора та кандидата наук, 7 викладачів ОГМІ - дійсні члени (академіки) різних академій України, Російської Федерації, держав Європи та Сполучених Штатів. В інституті здійснюється навчання в магістратурі, аспірантурі та докторантурі за гідрометеорологічними, екологічними, економічними та фізико-математичними спеціальностями, діють спеціалізовані ради з захисту докторських та кандидатських дисертацій. Для забезпечення учбового процесу та наукових досліджень створено обчислювальний центр, учбові лабораторії, обладнані сучасною електроною гідрометеорологічною технікою та автоматичними комплексами з моніторінгу стану навколишнього середовища, персональними комп`ютерами. Працюють учбові бюро метеорологічних та гідрологічних прогнозів, учбове бюро прийому та обробки супутникової інформації, науково-учбові бази практики на р. Дністр (с. Маяки) (для гідрологів та гідроекологів), на березі Чорного моря в Отраді (для океанологів та метеорологів) і в сел.Чорноморка (для метеорологів, радіометеорологів та агрометеорологів).
Студентське життя в ОГМІ різноманітне. В період навчання в інституті студенти та курсанти мають можливість отримати другу вищу освіту (спеціальність на рівні бакалавра чи інженера) або робочу спеціальність в межах діючих курсів перепідготовки кадрів. У 80-ті роки введено в дію сучасний спортивний комплекс з плавальним басейном і багаточисленними ігровими залами та спортивними секціями.На березі моря побудовано студентський оздоровчо-спортивний табір. З 1982 року усі іногородні студенти, курсанти, аспіранти, стажери та докторанти ОГМІ забезпечуються житлом у сучасних гуртожитках інституту. |
|