Національна бібліотека України для дітей - головна дитяча книгозбірня України. Вона є національним книгосховищем дитячої літератури, науковим, довідково-бібліографічним, інформаційним і консультаційним центром для 1321 спеціалізованих дитячих, біля 22 тисяч шкільних і майже 18 тисяч сільських бібліотек, що обслуговують дітей.
Заснована у 1967 році. У 1978 році переїхала у нове приміщення, збудоване за спеціальним проектом.
До жовтня 2003 року - Державна бібліотека України для дітей.
Її фонди нараховують біля 440 тисяч примірників книг, журналів, грамзаписів, компакт-дисків, діафільмів та кінофільмів. Важливою складовою частиною фондів є фонд обов'язкового примірника. Його мета - з максимальною повнотою зібрати і зберегти для нащадків весь репертуар книг для дітей, виданих на Україні. Унікальним є фонд рідкісної книги, в якому зосереджено більше 17 тисяч одиниць зберігання - книг і періодичних видань для дітей.
Послугами бібліотеки щорічно користуються більш ніж 18 тисяч дітей і фахівців у галузі дитячої книги і дитячого читання. Вона є центром організації дозвілля дітей м. Києва. В ній функціонують безкоштовні читацькі об'єднання за інтересами: ляльковий театр, драматична студія "Овація", гурток шанувальників українського мистецтва "Джерельце", літературна студія, гуртки м'якої іграшки "Фантастична голка" і народного співу, казкова вітальня "Приходь у казку" тощо.
Читальні зали і абонементи обслуговують дітей від 5 до 15 років. Великою популярністю у читачів користується спеціалізований відділ мистецтв, в якому зосереджена відповідна література, а також аудіовізуальні матеріали.
З січня 1993 року у бібліотеці ведеться електронний каталог, для зручності користування поділений на логічні бази даних. Проводиться ретроконверсія старих карткових каталогів. Кращому розкриттю тематичного змісту документів сприяє розроблений фахівцями бібліотеки двомовний політематичний тезаурус. Кожному документу бази даних присвоюється ряд тематичних рубрик природною мовою, що значно удосконалило і розширило пошукові можливості довідково-бібліографічного відділу.
У бібліотеці ведеться значна видавнича робота: готуються рекомендаційні та інформаційні бібліографічні посібники, методичні матеріали тощо. З 1997 року за сприянням міжнародного фонду "Відродження" (фонд Джорджа Сороса) у бібліотеці налагоджено випуск рекомендаційних покажчиків літератури нового типу - на електронних носіях. В покажчиках представлено списки найкращої літератури українською і російською мовами з фондів бібліотеки. Кожний список супроводжується відсканованою ілюстрацією, що враховує психологію сприйняття тексту дитиною. Зараз підготовлено вже 10 випусків різноманітної тематики: астрономія, екологія, географія, геологія, зоологія, ботаніка тощо. Вони готуються одночасно у двох версіях: під операційну систему Dos і під Windows (в HTML-форматі, з можливістю перегляду броузером, що дозволяє використовувати їх як локально, так і у мережі Internet).
|